Akademya Ödüllü Resim ve İllüstrasyon Yarışması: YÜRÜYEN BÜYÜK DOĞU

1996 yılı Ocak ayında I. Dönem ilk sayısıyla yayın hayatına atılan ve o tarihten bugüne akademik yayıncılık, kültürel organizasyon ve eğitim faaliyetleri düzenleyen, 2016 yılında ise dernekleşen üç aylık fikir-ilim-sanat dergisi AKADEMYA tarafından her sene gerçekleştirilmesi ve gelenekleştirilmesi plânlanan ödüllü resim ve illüstrasyon yarışmasının birincisidir.

GAYE

Kendisi de çeşitli resim çalışmalarına imza atan Mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu’nun resim sanatı merkezli ve “Resim Redd Kökündendir” alt başlıklı ELİF adlı eserinin arka kapağında bulunan aşağıdaki tesbitler, yarışmamızın gayesine ve teşvik etmeyi dilediği çalışmalara da bir yönüyle ışık tutmaktadır:

– “Samimi edam, doğrudan doğruya resim sanatının kendine dair ufuk açıcı terkibî hükümler getirmiş olduğumu da söyleme hakkı veriyor bana; anlaması gerekenler anlayacak. Bunun dışında –ve asıl olarak–, hayatta damak tadından başka bir zevk anlayışı olmayan genel insan coğrafyamıza, resim zevkini ihtar etmek; resmi sevdirmek. Bu genel ifâdeyi, “niçin?” ikazıyla özelleştiriyorum; işte burada özelim.”

Yarışmacılar, Üstad Necib Fazıl’ın kurucusu olduğu ve Mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu’nun yepyeni açılımlar getirerek sürdürdüğü fikir, ilim, sanat geleneğinin kurucularının portre resimleri ve illüstrasyon çalışmalarından başlayarak, “Yürüyen Büyük Doğu” olarak tavsif ettiğimiz bu ekolün fikir, ilim, sanata getirdiği yenilikleri, çözümleri, teklifleri ve meseleleri eserlerinde resmedebilirler.

Aşağıda verilen irtibat bilgilerimiz yoluyla Akademya’ya ulaşılarak her zaman geniş bilgi alınabilir.

KATILIM ŞARTLARI

1) Yarışmaya dileyen herkes katılabilir. Son başvuru tarihi, 15 Nisan 2017’dir.

2) Her yarışmacı sadece bir resim veya illüstrasyonla yarışmamıza katılabileceği gibi, en fazla üç olmak üzere birden fazla eserle de yarışmamıza iştirak edebilir.

3) Yarışmaya gönderilecek eserler, orijinal, başka yerde yayınlanmamış ve sergilenmemiş olmalıdır.

4) Ödül alan veya sergilenmeye değer görülen tüm eserler Akademya’da kalacak, sergilenmese bile yayınlanmaya değer görülen diğer eserlerle birlikte Akademya tarafından bir katalog hâlinde ve sanatçı ismi belirtilerek yayınlanacaktır. Dereceye giren veya sergilenen eserlerin (aşağıdaki satış istisnası dışında) tüm telif hakları Akademya’ya geçecek, dereceye giremeyen eserler ise basılı, dijital yahut görüntülü ortamlardaki tüm yayın ve kullanım hakları Akademya tarafından mahfuz bulunmakla beraber, yarışma sonrasındaki ilk 30 gün içerisinde elden veya gönderim masrafları alıcıya ait olmak üzere kargoyla iade edilecektir. Zamanında teslim alınmayan eserler de tüm telif haklarıyla birlikte aynı şekilde Akademya’ya kalacaktır.

ŞEKİL ŞARTLARI

1) 35 x 50 cm veya 50 x 70 cm ebadında hazırlanacak olan eserler, mutlaka orijinal olmak şartıyla her türlü resim, çizim, grafik tekniği, programı veya malzeme ile hazırlanabilir.

2) Yarışmacılar, resimlerini gönderdikten veya elden teslim ettikten hemen sonra, akademyakultursanat@gmail.com e-posta adresine aşağıdaki bilgi ve verileri de göndereceklerdir:

a) Yarışmacı bilgilerini ihtiva eden “doc” veya “docx” uzantılı bir word dosyasında, yarışmacının adı, (varsa) unvanı, (varsa) kurumu, kısa veya uzun özgeçmişi, açık yazışma adresi, telefonu ve e-posta adresi bulunacaktır.

b) Yarışmaya gönderilen eserlerin baskı kalitesi taşıyan görselleri, en az 5, en çok 10 mb büyüklükte olacaktır.

3) Birinci, ikinci, üçüncü olarak dereceye giren ve satış dahil tüm hakları Akademya’ya ait olacak ilk üç eser dışındaki sergilenen tüm diğer eserler, yarışmacıların isteği doğrultusunda ve kendilerinin belirledikleri bir fiyatla satışa çıkartılabilecek, satıldığı takdirde sanatçı ile Akademya eşit hisse alacaktır.

DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

Resim ve illüstrasyonlar, Orijinallik 20, Kompozisyon 20, Kullanılan Tekniğe Hâkimiyet 20, Emek ve Titizlik 20, Verilmek İstenen Fikri ve Duyguyu Aksettiricilik Gücü 20 olmak üzere, toplam 100 puan üzerinden değerlendirilecektir.

ÖDÜLLER VE ÖDÜL TARİHİ

Birinciye: 1500 TL (Plaket + 20 Kitablık Set + Hediyeler)
İkinciye: 1000 TL (Plaket + 20 Kitablık Set + Hediyeler)
Üçüncüye: 750 TL (Plaket + 20 Kitablık Set + Hediyeler)
Mansiyon (20 Kişi): 20 Kitablık set + Hediyeler

Sonuçlar, 1 Mayıs 2017 tarihinde AKADEMYA internet sitesi ve sosyal medya sayfalarında açıklanacak; ödüller ve hediyeler 2017 Mayıs ayı içerisinde düzenlenecek bir merasimle kazananlara verilecek, dereceye giren eserler Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yine aynı günlerde sergilenecektir.

İRTİBAT BİLGİLERİ

Akademya Dergisi – Akademya Kültür Sanat ve Eğitim Derneği
ADRES: Sultantepe Mah. Selman-ı Pak Cad. Aydın Han. No 47/19. Kat 3. Üsküdar-İSTANBUL
GSM: 0554 534 59 67 – 0553 356 66 66
E-POSTA: akademyakultursanat@gmail.com

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz!