Başkanlık Modelinin Ufku Başyücelik ve Tasavvuf

Furkan Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Kökler Derneği kurucusu Saadeddin Ustaosmanoğlu, 31 Aralık 2016 tarihinde Konya'da "Başkanlık Modelinin Ufku Başyücelik ve Tasavvuf" başlıklı bir konferans verdi.

Anadolu Günlük Gazetesi ve Şark-ı Kebir Kitabevi’nin katkılarıyla Kökler Derneğince Konya’da düzenlenen “Başkanlık Modelinin Ufku Başyücelik ve Tasavvuf” konulu konferansta konuşan Saadeddin Ustaosmanoğlu, Türkiye’nin başkanlık modeline geçme çabalarını “selden kütük kapmaya çalışmak” olarak değerlendirdi. Söz konusu sistemin fikrî bir altyapısı olmadığına dikkat çekerek, bunun siyasî bir sistem olduğunu söyleyen Ustaosmanoğlu, başkanlık sistemini Başyücelik Devleti’ne zemin hazırlaması nedeniyle desteklediklerini belirterek “Yeni Türkiye Başyücelik için malzemeden ibaret, onun için destekliyoruz” dedi.

Konferansta; sistemin gerekli olup olmadığı, Roger Garaudy’nin sorusuna Cemil Meriç’in cevabı, Şems-i Tebrizi’nin sözü, kainatın bir dil olduğu, mihrak şahsiyet gerekliliği, Doğu-Batı, Başyücelik ve tasavvuf konularını ele alan Saadeddin Ustaosmanoğlu, başkanlık sistemiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“VAHYE NİSBETLE BİR SİSTEM KURULMALI”

Türkiye’de yeni bir sisteme ihtiyaç duyulduğuna işaret ederek, vahyin akıldan önce geldiğini ve sistemin vahye nisbetle aklıselimi devreye sokarak oluşturulması gerektiğini dile getiren Ustaosmanoğlu “Sistem gerekli mi?” sorusuna cevap olarak şunları kaydetti: “Evet Türkiye’de bir sistem kurulma ihtiyacı var. Vahiy dilden önce gelir. Vahye nispetle aklıselimi devreye sokarak bu sistem kurulmalı. Doğru düşünce yoksa, doğru düşünme faaliyeti de mümkün değil. Yüz dil bilsen mana dilini bilmiyorsan bu bir işe yaramaz. Hayat boşluk tanımaz, sistem ona göre olmalı.”

“YALNIZLIK FİKİRDE”

Konuşmasında 15 Temmuz darbe girişimine de değinen Saadeddin Ustaosmanoğlu, “Nasıl bir çukura düştüğümüzün farkında değiliz.” ifadesini kullandı. 15 Temmuz’a kadar ülkeyi malum odakların yönettiğinin anlaşıldığını; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dirayeti ve halkın sağduyusu ile uçurumdan dönüldüğünü anlatan Ustaosmanoğlu, ülkeyi geleceğe de bu gücün taşıyacağını anlattı. Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın kendini yalnız hissettiğiyle ilgili sözlerini de değerlendiren Ustaosmanoğlu, bu yalnızlığın fikirde olduğuna dikkat çekti.

Roger Garaudy’in, “İslam prensiplerinden hareketle bir kültür modeli teklif edebiliyor musunuz? Evet mi hayır mı?” sorusunu ve Şimon Peres’in, “Müslümanların demokrasiye karşı bir alternatifleri var mı?” sorularını hatırlatan Ustaosmanoğlu, “Dünyada Büyük Doğu’dan başka bir teklif de yok!” diye konuştu.

Rusya’yı yenen ancak kendilerini yenemeyen Afganların bir fikre sahip olmadıklarından bu duruma düştüğünü ifade eden Ustaosmanoğlu, “78 milyon Büyük Doğu’yu kuracağız!” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu fikrinin aydın tabakasına yayılmadığı için itiş kakışların devam ettiğini vurguladı.

“BİZ İĞDİŞ EDİLMİŞ BEYİNLERİMİZİN İNTİKAMINDAYIZ”

Ziyâülhak’ın Pakistan’da İslam devletini kurmaya çalışırken önüne çıkan arızalara da işaret eden Ustaosmanoğlu, Başyücelik sisteminin arızalarla karşılaşılmaması için yeterli bir sistem olduğunu, ancak daha iyi bir sistem önerisi olması halinde bunun da değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Bunun için Müslümanların 24 saat mesai yapması gerektiğinin altını çizen Ustaosmanoğlu, “Biz, iğdiş edilmiş beyinlerimizin intikamındayız!” şeklinde konuştu.

Dünya görüşü olmayanın stratejisinin de olmayacağına işaret ederek, sağlıklı bir sistemin ancak ahlâkla beslenen fikirle kurulabileceğini kaydeden Ustaosmanoğlu, Yeni Türkiye çabasını, bu sisteme yol açtığı için desteklediklerini sözlerine ekledi.

Konferans sonrasında kitaplarını imzalayan ve okurlarıyla sohbet eden Saadeddin Ustaosmanoğlu’na Anadolu Günlük Gazetesi Yazarı Dr. Nevzat Şipleme günün anısına bir tablo hediye etti.

Gerçekleştirilen konferansın video kaydı:

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz!