Kâzım Albayrak’ın yeni eseri: “Gölge’den Akıncı Güç’e İslâmî Hareketin Temelleri”

Aylık Baran Dergisi Yayın Kurulu Üyesi Kâzım Albayrak‘ın “Gölge’den Akıncı Güç’e İslâmî Hareketin Temelleri” isimli eseri, Kökler Yayınları‘ndan çıktı.

İslâmcı Hareketin aksiyona geçtiği, diğer ideolojik kesimlere alternatif bir güç olmaya dair önemli adımlar attığı 1975-1980 dönemini ayrıntılı bir biçimde muhasebe etmek, daha sonrasını tutarlı değerlendirebilmek için önemlidir. Zira nereden gelindiğine dair tutarlı bir muhteva ve muhasebe olmazsa, nereye gidileceğinin de istikameti belirlenemez.

 

12 Eylül 1980 öncesi ortam için söylenen, “Sağ-sol kavgası içinde gençlik harcandı.” ifadeleri, Akıncı Gençlik için doğru değildir. Bilakis bu siyasî hareketlilik içinde, öncelikle Salih Mirzabeyoğlu’nun temellendirdiği, kavramsallaştırdığı ve aksiyon tavrına büründürdüğü Akıncı Hareket doğmuştur. Cumhuriyet döneminde Necip Fazıl’ın BÜYÜK DOĞU mücadelesiyle başlayan İslamcı Hareket, gençlik planında aksiyon ruhuyla 1975 yılında önce GÖLGE, sonra da AKINCI GÜÇ Dergileri ile sağlıklı bir yapıya yönelmiştir.

 

1975-1980 döneminin canlı tanığı tarafından ve akademik disiplinle kaleme alınan bu çalışmanın dört bölümünde, Gölge ve Akıncı Güç dergileri ve hareketi ayrıntılı bir şekilde inceleniyor, hem belgeler hem de dönemin canlı tanıklıklarına başvuruluyor. Son bölümünde ise Gölge ve Akıncı Güçün devamı niteliğinde İbda fikriyatı ve Salih Mirzabeyoğlu ana hatlarıyla tanıtılıyor.

 

Bir anlamda hâtıra akıcılığına sahip olan bu eser aynı zamanda Cumhuriyet Dönemi İslâmcı Mücadele tarihine dair önemli bir kaynak niteliği taşıyor.

 

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz!