Fatih Tekin’in “Modern ve Postmodern Kıskacında” adlı eseri Kudema Yayınları’ndan çıktı

Son Kıvılcım Dergisi Editörü ve Nedamet Dergisi Yazarı Fatih TEKİN’in ilk eseri olan “Modern ve Postmodern Kıskacında” adlı eser Kudema Yayınları’ndan çıktı.

Türkiye’de son yıllarda Batı düşüncesi üzerine çalışmalarda ciddi bir artış söz konusu. Üstelik bu çalışmalarda Batı’nın dünyanın merkezi olduğu iddiasına karşılık dile getirilen tezler de hayli fazla. Ancak bu tezler bir yanıyla Batılı postmodern düşünürlerin kendi medeniyetlerine yönelttikleri kritiklerin kopya bir şekilde tekrarı, diğer yandan herhangi bir teklifi barındırmayışlarıyla maluller. Hususen bu alanda çalışan Müslüman yazarların bir kısmının İslâmi bir dünya görüşünün gerekliliği fikrinden yoksun oluşları; bu çalışmalar vesilesiyle hayata Müslümanca bakmak niyetinde olan okurları hayli yormakta.


Fatih Tekin, ilk eseri olan “Modern ve Postmodern Kıskacında” kitabında İslâmi bir tefekkür usulüne dayanarak Batı düşüncesini anlama ve anlamlandırmaya çalışıyor. Eserde Batı düşüncesi dört farklı pencereden anlamlandırılıyor. Yer yer tarihi bilgilerin de araya serpiştirildiği metinlerde yazar bir kritik denemesinde bulunuyor. Modernite, postmodernite, ulusalcılık, küreselcilik, kapitalizm, âlim, aydın ve münevver kimliği gibi temel meselelerin merkeze alınarak işlendiği kitab, İslâmi tefekkür üzerinden bir anlamlandırma faaliyetine mütevazı bir katkıda bulunmak niyetinde.

İçindekiler

Bağlılıktan Bağımlılığa: Milletten Topluma

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz!