Son Kıvılcım Dergisi’nin ilk nüshası “Modern ve Postmodern Hâl” kapağıyla çıktı!

Genel Yayın Yönetmenliğini Ali Hışıroğlu’nun yaptığı Son Kıvılcım dergisinin ilk nüshası “Modern ve Postmodern Hâl” kapağıyla çıktı. İki ayda bir çıkacak olan fikir, edebiyat ve sanat dergisi “Son Kıvılcım”, Necip Fazıl Kısakürek’in kurduğu düşünce sistemi olan Büyük Doğu’nun teorik dilini zenginleştirerek günümüz okurlarıyla buluşturmayı amaçlıyor.

İlk sayıda neler var

Bu dosyada modern ve postmodernin kıskacında kalan insanlığın serencamına eğiliyoruz. Doğru, iyi ve güzelin topluma sirayetinin imkansızlaştığı bir vasatta, topyekun insanlık adına bir muhasebe denemesi. “Pörsümez yeni”nin üflediği ruhun tüm dünyaya ne gibi imkanlar sunacağı hususu ise baş meselemiz.

İçindekiler: Büyük Doğu Penceresinden Modernizm ve Postmodernizm – Ercan Çifci / İslâm Tefekkürünün İmkânı: Modern ve Postmodernin Kıskacında – Fatih Tekin / Avrupa’nın Küçük Bir Fotoğrafı – Ali Hışıroğlu / Aydınlanma Çağını Anlamak – Aleyna Coşkun / Abdurrahman Arslan ile Mülakat / Türkiye Modernleşmesinin Kimlik Problemini Necip Fazıl Kısakürek ve Nurettin Topçu Zaviyesinden – Şule Parmak / Modernleşmenin Parlayan Yüzü Moda – Rümeysa Sevim / Yeni Zamanın Yıpranmışlığı Saadeddin Ustaosmanoğlu / Bilim ve Teknoloji Tarihimizin Yeniden Keşfi – Kevser Hışıroğlu Ayar / Küresel Çetenin Çağdaş Anarşizmi: Postmodernizm – Sedat Bulut / Modernleşme ve Din / Ayak İzleri – Bahattin Yeşiloğlu / Fezâ – Kevser Kayhan 

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz!