Selim Gürselgil’in kaleme aldığı “Yaratılmışların Tekâmülü” adlı eser İhtilâl Yayınları’ndan çıktı

Selim Gürselgil’in kaleme aldığı, alt başlığı “Evrim Teorisi, Hayat Hamlesi ve İbda Diyalektiği” olan “Yaratılmışların Tekâmülü” adlı eser İhtilâl Yayınları’ndan çıktı. 

“Bu kitabın yazılış gayesi, İslâm biyoloji görüşünü temellendirmektir. Açıktır ki, çağımızın Müslümanları arasında bu görüş eksik ve bu görev yerine getirilmemiştir. 

 

Bunu söylerken bu yönde hiçbir şey yapılmamış ve yapılmamaktadır demek istemiyoruz. Fakat ortada Evrim Teorisi adında kocaman bir dağ dururken, bu dağ aşılmadan onun eteklerinde dolaşılmakla yaratılışçı olunmaz. 

 

Müslümanlar Evrim Teorisinin farkında olmasına farkındadır. Bazıları bu teoriyi dışından reddetmekte ve kendi dünyasında çürütmektedir. Bazıları da onun peşine takılmakta ve onun her sözünü onayladıktan sonra bir de yaratılışçı kalıp, “yaratılışçı evrimcilik” veya “evrimci yaratılışçılık” gibi uzlaştırmacı bir yol tutmaktadır.

 

Biz her iki yolu da yanlış buluyoruz; her iki yolun da bize o dağı aşırmadığını, sadece yolumuzu şaşırttığını düşünüyoruz. Bize göre, çağın İslam biyoloji görüşü üç esas üzerinde temellendirilebilir. Bu üç esas; Hayat Hamlesinin analizi, Evrim Teorisinin kritiği ve İbda Diyalektiğinin biyoloji alanına tatbikidir.

 

Bu kitabta bunu yapmaya çalıştık. İddiamızda başarısız olsak bile, ihtiyacın dile getirilişindeki isabetimizin takdiri, hatâlarımızın çıkarılması yoluyla İslâm biyoloji görüşünün sağlam temeller üzerinde yükselişini sağlayabilir. Bundan dolayı müsterihiz.”

Selim Gürselgil kimdir:

1973 Deliorman doğumlu. İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü mezunu. İstanbul’da yaşıyor. Çok sayıda dergide çeşitli konularda yazıları yayınlanan yazarın, bir dönem Cuma dergisi, Vakit gazetesi ve Habervaktim sitesinde de çalışmalarına yer verildi. Piyes ve senaryo çalışmalarına da imza atan Gürselgil’in yazdığı tiyatro oyunu “Nüzul”, İstanbul’daki çeşitli kültür merkezlerinde 60 kez sahnelendi. Gürselgil’in, bugüne kadar yayınlanan çok sayıda kitabından birkaçı şöyle: Titreme (Roman), Oluşum (Roman), Büyü ve Dua (Şiir), Bir Peri Masalı (Destan), Fikrin F’si (Fikir), Altüst Oluşun Sebebleri (Tarih), Aklıselimin İcapları (Fikir), İbda Külliyatı (Fikir), Eflâtun’dan Mirzabeyoğlu’na Diyalektik Düşünce (Fikir), Peygamberler ve Tanrılar (Fikir), Gezi Parkı Ayaklanması (Değerlendirme), Yeni Başlayanlar İçin Güzel Sanatlar (E-Kitap), Yeni Başlayanlar İçin Millî Mücadele Tarihi (E-Kitap), Yeni Başlayanlar İçin Batı Edebiyatı (E-Kitap), Yeni Başlayanlar İçin Din-İslâm Tartışmaları (E-Kitap), Yeni Başlayanlar İçin 1915 Ermeni Meselesi (E-Kitap), Yeni Başlayanlar İçin 1915 Ermeni Tezleri (E-Kitap), Salih Mirzabeyoğlu’na Özgürlük Kampanyası (Araştırma), Tiyatro Bitti (Fikir-Sanat).

Selim GÜRSELGİL’in Yeni Eseri: “Eflâtun’dan Mirzabeyoğlu’na DİYALEKTİK DÜŞÜNCE”

Yazar Selim Gürselgil’den iki yeni eser

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz!