MEDENİYET NERESİ? UYGARLIK NEREYE DÜŞER?

Akademya Konferansları: MEDENİYET NERESİ? UYGARLIK NEREYE DÜŞER?

Konuşmacı: Yusuf Kaplan

Tarih-Saat: 1 Ekim 2016 Cumartesi, Saat 14:00
Yer: Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi, Sultanahmet.

İRTİBAT BİLGİLERİ

E-posta: akademder@gmail.com
Telefon: 0554 534 59 67 – 0553 356 66 66
YouTube: Akademya Kultur

YUSUF KAPLAN KİMDİR

Yeni Şafak Gazetesi yazarı Yusuf Kaplan, 1964 yılında Şarkışla’da doğdu.

İlk, orta ve lise öğrenimini Kayseri’de tamamladı. 1986 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü, Sinema-TV Ana Sanat Dalından mezun oldu. Üniversite öğreniminden sonra İngiltere’ye gitti. 1989 yılında M.E.B.’dan İngiltere’de master ve doktora yapmak üzere burs kazandı.

1991 yılında East Angila Üniversitesi’nde “Story-Telling and Myth-Making Medium: Television” adlı master tezini hazırladı. 1992 yılının Nisan ayında Londra’da Londra Üniversitesi ve Middlesex Polytechnic’te Dr. Roy Armes’ın danışmanlığında doktora yaptı.

İlim ve Sanat, Yedi İklim, Kayıtlar, Kitap Dergisi, Girişim, İslam, Kadın ve Aile gibi dergilerle Zaman ve Milli Gazete gibi günlük gazetelerde çeşitli yazı, röportaj ve çevirileri yayımlandı.

Nietzsche, Michel Foucault, Baudrillard, Milan Kundera, Umberto Eco, Whitehead ve John Berger gibi yazar ve düşünürlerden çeşitli çeviriler yaptı. Bir süre Yeni Şafak gazetesinin Genel Yayın Yönetmenliği’ni üstlendi. Ardından üç yıl Umran Dergisi’ni yönetti. 25 Şubat 2006’ya kadar TV5 Genel yayın Koordinatörlüğü yaptı, daha sonra TVNet’in kurucuları arasında yer aldı.

Bilgi Üniversitesi’nde 10 yıl görev yaptı. Çeşitli bakanlıklarda danışmanlık görevlerinde bulundu. Hâlen Yeni Şafak gazetesinde köşe yazarlığını ve Sabahattin Zaim Üniversitesinde Medeniyet Araştırmaları Merkezi Müdürlüğünü sürdürmektedir. Türkçe, İngilizce ve Arabça olarak yayımlanmış kitapları mevcuttur. Arabça, İngilizce, Almanca, Fransızca ve Latince bilmektedir

YAZARLAR BİRLİĞİ YOL TARİFİ

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi, “Kızlarağası Medresesi” olarak da bilinen tarihî bir mekândır. Sultanahmet tramvay durağından Çemberlitaş istikametine doğru 50 metre yürüyünce, solda McDonald’s ve bitişiğinde Simit Kafe görülecektir; hemen karşısındaki (sağlı sollu turistik restoranlar olan) Hoca Rüstem sokağının 5-10 metre içerisinde, sağdadır. Sultanahmet tramvay durağından yürüme mesafesi en fazla 1-2 dakikadır.

Gerçekleştirilen konuşmanın videoları:

1.BÖLÜM:

2.BÖLÜM

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz!