ÜSTAD NECİP FAZIL VE BÜYÜK DOĞU – 5 (Cinnet Mustatili, Tarih Boyunca Büyük Mazlumlar, Son Devrin Din Mazlumları)

CİNNET MUSTATİLİ

Hapishanenin Üstad Necib Fazıl‘ın dilinden nitelenişi:

 

Zindan iki hece, Mehmed’im lâfta!

Baba katiliyle baban bir safta!

 

Mısrâlarının hikâyesi… Özellikle onun ömründen ömür götüren “Malatya davası”, davanın hikâyesi ve bu davanın yol açtığı 3.5 yıllık zindan macerası…

Mustatil: Eski dilde dikdörtgen demek. Üçgen müselles, dörtgen mustatil… Cinnet dikdörtgeni! Kitabın ilk baskılarında ismi, Yılanlı Kuyudan Notlar’dı. Daha sonra yeni hapis maceralarıyla yeni fasıllar eklenince, Cinnet Mustatili oldu. “Yılanlı Kuyudan Notlar” ismi ise, Salih Mirzabeyoğlu‘nun zindan edebiyatı olarak ortaya koyduğu eserinin, Damlaya Damlaya’nın alt başlığı oldu.

Bu kitabta, bir Fransız ansiklopedisinin “zindan hayatı öğrenim hayatını geçer” diye söz ettiği bir büyük münevverin hikâyesi var!

25 Mayıs 2014

 

TARİH BOYUNCA BÜYÜK MAZLUMLAR 

Tarih Boyunca Büyük Mazlumlar, Üstad Necib Fazıl‘ın olay kitablarından biri… Ama anlamadığım şey;

Bu kitabta Dreyfus Olayı gibi bir mazlumluk örneği dururken, Cavid Bey gibi bir adam “İslâm şehidi” kabul edilirken, Ermeni taktil ve tehciri ele alınırken, hristiyanından paganına kadar bir çok “mazlum” anlatılırken, bazıları Necib Fazıl‘ı “ırkçılık”la suçluyor.

Arkadaş, bu siyonizm nasıl bir zehir? Gak desen ırkçı, guk desen antisemitist… Hep seveceğiz onu, hep okşayacağız. Başka görevimiz yok dünyada!

18 Kasım 2011

 

SON DEVRİN DİN MAZLUMLARI

Büyük Doğu Mimarı Üstad Necib Fazıl‘ın bir başka ölümsüz eseri, Son Devrin Din Mazlumları.

Sağıyla soluyla herkesin rejime biat ettiği ve iki büklüm önünde diz çöktüğü, buna rağmen itilip kakılmaktan kurtulamadığı bir dönemde, O, dimdik ayağa kalktı, kimsenin söyleyemediklerini söyledi, kimsenin düşünemediklerini düşündü, kimsenin anlayamadıklarını anladı.

Salih Mirzabeyoğlu‘nun deyimiyle “keramet çapında bir tarih muhasebesi” ortaya koydu. Son devirde ortaya çıkan “din mazlumluğu”nu inceledi ve O’nun el attığı her mevzuda, bütün saklanan gerçekler, bir bir ortaya döküldü. İşte o dökülenler:

  1. II. Abdülhamid,
  2. Şeyh Said,
  3. Şapka Kurbanları,
  4. İskilipli Atıf Hoca,
  5. Şeyh Esad Efendi,
  6. Dersim İsyanı,
  7. Said-i Nursî,
  8. Süleyman Efendi,
  9. Esseyyid Abdülhakîm Arvasî.

25 Mayıs 2014

 

BAŞYÜCELİK ARAŞTIRMALARI MERKEZİ
© 2021 – Tüm Hakları Saklıdır; Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz!