ÜSTAD NECİP FAZIL VE BÜYÜK DOĞU – 6 (Put Adam)

PUT ADAM

Bundan 50 yıl kadar önce Üstad Necib Fazıl tarafından, kendisinin de iyi görüştüğü (…) silah arkadaşları ve masasında oturanlar kaynak gösterilerek kaleme alınmış bir kitab.

O dönemde Üstad kitabı bastıracak yayınevi bulamamış. Son dönemde (…) düşmanı olarak kendini tanıtıp iyi de prim yapan Kadir Mısıroğlu, o zamanlar kitabı görmüş ve Üstad‘a –kendi ifadesine göre- şöyle demiş:

– Bunu basamayız Üstad. Seni de yakarlar, beni de yakarlar. Üslûbundan tanırlar seni!

Kitabı Iraklı Kürd bir profesör (Muhsin Abdülhamid) almış ve Arab dünyasına götürmüş. Kitab, Arab ülkelerinde peşpeşe bir çok baskı yapmış, Arabça yayınlanmış.

Senelerdir kitabın Türkiye’de sadece efsanesi vardı, kendisi bilinmiyordu. Bazıları onu Kadir Mısıroğlu‘nun, bazıları Mustafa Sabri Efendi‘nin yazdığını söylüyordu. Gerçek yazarından emin olunamıyordu.

Bugün Put Adam’la ilgili efsane sona eriyor. Gerçekler ortaya çıkıyor.

Kitabı buldum ve okuyorum. Çok kapsamlı bir kitab, her konuya değiniyor. Özellikle o dönemin cinsel hayatı hakkında anlatılanlardan kanım dondu diyebilirim.

(…) gerek Kurtuluş Savaşı sırasında ve gerek sonrasında sık sık âlem yaptığı, yâverlerinden bazılarının kendisine sürekli kadın bulup getirdiği, bir keresinde Ankara’dan bir liseden bir öğrenci kızı kaldırıp kapattığı, Konya’dan (ünlü) bir tarih öğretmenini kaldırdığı, çevresinde kendisine dalkavukluk yapan bazı kişilerin kendisine karısını sunduğu, bunlardan bazılarının yazar, bazılarının politikacı olduğu, o dönemde ona ve başkalarına karısını sunmaktan çekinmeyen bir çok kişi olduğu, o kişinin yerli ve yabancı bir çok kadını kullanıp attığı, 15-20 günden fazla kimseyi yanında tutmadığı, ama bazılarının kendisine yapıştığı, bunlardan birinin nikâh kıydırmayı başarmasına rağmen yola gelmediği, bu yüzden kendisini öldürttüğü, Konya’dan gelen tarih öğretmenininse onunla ömür boyu birlikte olmayı başardığı, vs vs neler neler.

İnsan hayrete düşüyor. Belki dar bir çevre için sözkonusu ama, anlatılanlara bakılırsa o dönemde günümüzden daha hızlı bir cinsel aktivasyon olduğu düşünülebilir.

Son Güncelleme: 2 Ağustos 2019

BAŞYÜCELİK ARAŞTIRMALARI MERKEZİ
© 2021 – Tüm Hakları Saklıdır; Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.