Florence L. Goodenough – Adam Çizme Testi

Amerikalı Psikolog Florence Goodenough, 1886 yılında Pensilvanya’da doğdu. Dokuz kardeşin en küçüğü olarak, evde eğitim alarak lise diploması aldı. Pedagoji lisans mezunu. Bir süre kırsal bölgelerde öğretmenlik yaptı. Daha sonra Columbia Üniversite’nde yüksek lisansını tamamladı. New Jersey eyaletinde devlet okullarında araştırma direktörü olarak görev yaptı. Stanford Üniversite’sinde üstün yetenekli çocuklarla ilgili bir araştırma projesinde baş araştırma psikoloğu olarak çalıştı. 1924’de doktora derecesi alarak Minnesota Üniversitesi Çocuk Refahı Enstitüsüne girdi. Burada profesör oldu, emekli olana kadar çalıştı. Hiç evlenmedi.

Minnesota Üniversitesinde iken çocuklarda zekâyı ölçmek için 1926’da “Bir İnsan Çiz Testi) geliştirmiştir. Bunun yanında 1932’de ise Minnesota Okul öncesi Ölçeğini de geliştirmiştir.

Yakalandığı bir hastalıktan dolayı görme ve işitme kaybına uğradı. Bu yüzden erken emekli olmak zorunda kaldı. Goodenough, Braille alfabesini öğrenip daha sonra üç kitap daha yayınladı.

4 Nisan 1959’da 73 yaşında iken Florida’da felç geçirerek öldü.

Goodenough’ın bize en ön önemli mirası  “Bir adam çiz” ya da “Bir insan çiz” ismiyle bilinen zekâ testi geliştirmesidir. Uygulanması, değerlendirilmesi oldukça pratik olan test, 4-12 yaş arasındaki çocuklar için uygulanır. Bu testi geliştirmek önce çok sayıda çocuk resmi toplamış, bunlardan 51 eleman tespit etmiş, elde ettiği bilgiler ışığında dört bin çocuğa uygulamış ve hala dünya üzerinde kullanılan pratik testi geliştirmiştir. Çocuğa kâğıt-kalem verilir, bir adam resmi çizmesi istenir. Tespit edilmiş 51 elemana göre puanlama yapılır ve elde edilen puan, hazırlanmış tabloya bakılarak zekâ yaşı tespit edilir. Ay hesabına çevrilmiş zekâ yaşı ile takvim yaşı bölünerek çocuğun IQ denilen zekâ seviyesi tespit edilir. Çocuğun sözel tarafını ölçmeyen, performansını ölçen bir testtir. Çocuğun yaşına göre bir insanda dikkat etmesi gereken özellikler güzelce tespit edilmiş. Bu tespitlere göre puanlama yapılmış. Çocuğun sözel zekâsını ölçmediği için eksik gibi görünen bu test aslında çocuğun zihinsel işleyişi hakkında bize birçok ipucu vermektedir. Bunun yanında çocuğun duygu-durumu, ihtiyaçları, çatışmaları, dış dünyayı algılayışı gibi bilgileri de bize vermektedir. İlave çizilecek aile resmi çiz gibi testlerle de çocuğun aile içindeki durumu hakkında bize fikirler verebilmektedir.

Florence Laura Goodenough aslında her yönüyle değerlendirilmesi gereken bir psikologdur. Kullandığı usul ve metot, çalışma azmi, vecd içinde ortaya koyduğu verimli eserleri ile gençlere tanıtılması gerekir. Üniversite’den mezun olduktan sonra çalıştığı okullarda çocuk resmi toplamaya başlamış olması onun çalışma azmini göstermesi açısından önemlidir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz!