Siccîl

Bu mefhum Fil suresinin 4. Âyetinde geçmektedir:

Termîhim bi hicâratim min siccîl’

Bir meâlde;

Onların üzerlerine pişkin tuğladan taşlar atıyorlardı’ biçiminde söylenirken bir diğer meâlde;

Onlara (o kuşlar) siccîlden (katı sert çamurlardan) taşlar atıyorlardı!’ şeklinde söyleniyor.

İyi bir İngilizce meâlde ise;

‘Siccîl’in karşılığı olarak ‘Clay’ kelimesi kullanılıyor.

Kur’ân-ı Kerim’de ‘Siccîl’ olarak geçen kelimenin orijini olarak Farsça ‘Seng-Gil’ veya ‘Seng-o-gil’ kelimesi veriliyor.

Seng: Farsça; Taş

Gil: Farsça; Balçık, çamur, özlü çömlekçi çamuru mânâsına

Seng-Gil: Kil taşı, Gil taşı, Çamur taşı mânâlarında…

Yunanca meâlde; Πηλός (Pilτs) veya ¨Αργιλος (Βrgilos) yani Balçık veya kil olarak çevriliyor.

Latincesi; Argilla, creta veya lutum. Lutum kelimesi Yunanca Λιθος (Lithos) yani ‘Taş’tan mülhem, ‘Argilla’ ise Farsça ‘Gil’den geliyor.

Fransızca; Argile (Arjil)

İtalyanca; Argilla

İspanyolca; Arcilla

İngililzce lugâtte ‘Clay’ kelimesi şöyle tanımlanıyor:

A readily molded earth used in making bricks and pottery’ yani meâlen ‘Çanak-çömlek veya tuğla-briket yapmak için kullanılan kalıplanmış (hazır) toprak

Türkçe’deki ‘Kil’ kelimesi de Farsça ‘Gil’den mülhem…

Aklıma Muhammed Ali’nin eski ismi geldi; Cassius Clay! Sonraları bir dönem ‘Muhammed Ali Clay’ yani ‘Muhammed Ali Siccîl’ yani Muhammed Ali Kiltaşı.

Bu yazıyı kaleme almamdaki en mühim saiklerden biri şuydu: Bir mü’min Hristiyan dostum sürekli rüyâsında evinin taşlandığını ve taşların üzerinde İngilizce ‘Registrated Stones’ (Tescilli Taşlar) ibâresinin yazılı olduğunu bunu tâbir edip edemeyeceğimi sormuştu, ben de ‘edemem’ demiştim. Jeton çok geç ve belki de hatalı düştü ama birden bu ‘siccîl’ mefhumu aklıma geldi ve ona da bu konudan bahsettim; şimdi harıl harıl Kur’ân okuyor ve yeni şeyler peşinde…

 

Kaynak: H.A. “Akademya’ya Doğru Sitesi”, 2001-2005 (2010 öncesi arşiv makalelerimizde yazarlarımızın adları, açık isimleriyle yayınlandıklarında makalelerini yeniden tashih ihtiyacı duyabilecekleri ihtimaline nazaran, yazarlarımızın talebi olmadıkça sadece isimlerinin baş harfleriyle paylaşılmakta, böylece bu önemli ve değerli arşivimizden kamuoyunun istifadesi amaçlanmaktadır.)

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz!