İBDA KÜLLİYATI ÜZERİNE DENEMELER – 7 (Tarihten Bir Yaprak)

Salih Mirzabeyoğlu‘nun 1980 yılında yayınlanmış, broşür hacminde bir eseri… Şu ân mevcudu yok ve ikinci baskısı şimdiye kadar yapılmadı [Temmuz 2022’de yeni basımı yayınlandı]. Gençliğimde elimde bu kitabın bir nüshası vardı. Hatırladığım kadarıyla, “Macar İhtilâli” örneği etrafında, Leninist literatürde yer alır tarzda bir strateji ve taktik çözümlemesi işleniyor, daha doğrusu tarihin dersinden yararlanılarak İslâmî aksiyon görevleri belirleniyordu. [*]

Ancak bu kitab bugün elimde bulunmuyor. Çünkü polis, o zamanlar evimize her geldiğinde talan ediyordu, kütübhânemizden rastgele kitabları alıyor ve götürüyordu. Özellikle Salih Mirzabeyoğlu‘nun kitablarına mal bulmuş mağribî gibi saldırıyorlardı. Bir evden, diyelim ki 20 tane kitab aldılarsa, bunların 3-4 tanesini sanki suç unsuruymuş gibi mahkemeye sunuyorlardı. Geri kalanını kendileri alıyorlardı. Biz de mahkemede dosyamızda bulunan kitabların serbestçe piyasada satılan kitablar olduğunu, herhangi bir suç unsuru olmadığını anlatmaya çalışıyorduk.

Sadece Salih Mirzabeyoğlu‘nun değil, Üstad Necib Fazıl‘ın kitabları veyahut tümüyle başka mevzulardaki kitablar da aynı şekilde operasyonlarda götürülüyor ve kayboluyordu. Eve her geldiklerinde ilk önce kütübhâneye yöneliyorlar, bazen beni bırakıp birkaç saat oturup kitabları karıştırıyorlardı. İçlerinden biri “tamam artık, gidelim” diyene kadar bütün kitabları allak bullak ediyorlar, hoşlarına gidenleri veya sayfalar arasında bulacakları yayınlanmamış yazıları, fotoğrafları veya cezaevindeki arkadaşlardan gelen “görülmüştür” ibareli mektubları alıp gidiyorlardı.  

Benim bir dünya kitabım kayboldu bu şekilde… Şu ân kütübhânemin zayıflığına bakıyorum da, eskiden neler vardı burada, ne kitablar… Zaman zaman aklıma da geliyor. “Bende şu kitab vardı”… Arıyorum, yok… “Demek ki operasyonda gitmiş!..”

Tarihten Bir Yaprak da işte öyle kayboldu. Umarım Salih Mirzabeyoğlu bu mevzuyu yeniden ele alır, genişletilmiş ikinci baskısını yapar ve bu sayede kitaba yeniden kavuşmuş oluruz.

18 Mayıs 2012

* Eserin “İçindekiler”:

Birinci Bölüm ZAMAN ŞUURU
Zaman Şuuru

İkinci Bölüm MACAR İHTİLALİ
A – İhtilal mi Ayaklanma mı?
B – İhtilal Başlıyor
C – Hadiseler Başarı Vaat Edediyor
D – Ruslar Geri mi Çekiliyor
E – Macar Direnişi Sona Eriyor

Üçüncü Bölüm SONUÇ
A – İnsancıl Düzenden Kaçış
B – Sondan Manzaralar
C – Dünyadan Yankılar
D – Neleri Hatırlıyoruz?

Dördüncü Bölüm SENTEZ
A – Teori ve Tatbikat
B – Temel Sorular
C – Evrim ve Devrim Dönemi
D- Evrim ve Devrim Döneminde Strateji ve Taktik Nitelikler Üzerine
E – Mücadele Teorisi – Mücadele Planı – Stratejik Plan – Taktik Plan

 

Kaynak: S.G. “İBDA Külliyatı / Salih Mirzabeyoğlu’nun Eserlerine Giriş Mahiyetinde Denemeler” ismiyle 2015 yılında Akademya tarafından basılmış ve bir süre sonra tükenmiş bir eserden kamuoyunun istifâdesi amacıyla yapılmış iktibaslardır. Eser, Türkiye’nin en çok takib edilen forum sitesinde İBDA Külliyatını tanıtma gâyesiyle 2011-2014 yılları arasında kaleme alınmış denemelerden oluşmaktadır.

Temmuz 2022’de eserin 2. baskısı yapıldı:

Salih Mirzabeyoğlu’nun “Tarihten Bir Yaprak” isimli eserinin ikinci baskısı çıktı!

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz!