İBDA KÜLLİYATI ÜZERİNE DENEMELER – 37 (Sefine)

SEFİNE

Suver-i Hayâl Âlemi”

Salih Mirzabeyoğlu‘nun yeni fiziğe dair yazdığı kitab… Ağırlıklı olarak kuantum fiziği, hologram ve kaos teorisini ele alan… Hiç abartmadan söyleyeyim, Türkiye’de bu alanda yazılmış, en iyilerinden…

Sefine, eski dilde “gemi” demek olduğu gibi, “çeşitli mevzulara dair kitab” anlamına da gelir. Bu, yeni fiziğe dair çeşitli konuları ele alan, onların mitolojik yorumlarını ve bağlantılarını gösteren ve tümünü İslâm düşüncesi (Hikemiyat) ışığında değerlendiren bir kitabtır.

Mirzabeyoğlu‘nun kitablarını hiç okumamış birisi, onun böylesi bir alanda neler yazabileceğini hayatta tahmin edemez. En fazla, onu Harun Yahya tipi veya “Benim Küçük Dünyam” tipi fantezilerle uğraşan biri olarak düşünür. Onun bir mevzuyu senelerce incelemeden, neredeyse bütün külliyatına vâkıf olmadan kalem oynatmayan biri olduğunu tahmin edemez. Karşısında bir Bergson, bir Hegel, bir Berkeley bulacağını hayâl bile edemez.

Oysa gerçek budur. İşte bir örnek:

– «Hawking’in anlayışına göre, tabiat kanunları, parçacık fiziği tabirleriyle açıklanmaya çalışıldığında, bu kanunların en sade ve basit sistemler dışındaki sistemlerde nasıl uygulanacağı sorusu her zaman cevabsız kalıyordu. (…)

Hawking fiziği, hem Nobel ödülleri topladığı ve yapılacak tecrübeler için büyük ödenekler sağlamasından da belli olduğu üzere tezini isbat etmiş, hem devrim niteliğinde olduğu birçok kimse tarafından ifâde edilmişti. Zaman zaman “Büyük Birleşik Teori”ye yaklaştığı veya “her şeyi açıklayan teori” olmasına pek az kaldığı zannını vermiştir. Fizik, enerji ve maddenin tarih içindeki gelişimini kâinatın gözünü açtığı ilk âna kadar takibi mümkün kılmıştı. (…)

Hawking’in tanımladığı şekliyle fiziğin, tabiata ilişkin en temel problemlerinden bazılarının çözümünü gösteremeden misyonunu tamamlayıp gitmesi mümkündür. Hayat nasıl başlar? Türbülans nedir? Hepsinden öte, entropinin hüküm sürdüğü bir kâinat dur durak bilmeden gittikçe daha büyük bir düzensizlik doğrultusunda yol alırken, düzen nasıl meydana gelir?»

* Salih Mirzabeyoğlu, Sefine – Suver-i Hayâl Âlemi -, İBDA Yay, İstanbul 2003, s. 318-319.

15 Haziran 2011

Kaynak: S.G. “İBDA Külliyatı / Salih Mirzabeyoğlu’nun Eserlerine Giriş Mahiyetinde Denemeler” ismiyle 2015 yılında Akademya tarafından basılmış ve bir süre sonra tükenmiş bir eserden kamuoyunun istifâdesi amacıyla yapılmış iktibaslardır. Eser, Türkiye’nin en çok takib edilen forum sitesinde İBDA Külliyatını tanıtma gâyesiyle 2011-2014 yılları arasında kaleme alınmış denemelerden oluşmaktadır.

SEFİNE “Suver-i Hayâl Âlemi” – Salih Mirzabeyoğlu (Fihrist)

“Sefine – Suver-i Hayâl Âlemi” Tedaileri: Giriş

Hologram

Holobeyin

Câzibe

David Bohm (Kuantum Teorisi) – I

Gelinen Nihaî Aşama (Kuantum Fiziği) – I

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz!